Региональная общественная организация «Санкт-Петербургское Латышское общество»

Вид памятника Свободы Латвии
Latvijas Brīvības pieminekļa izskats

1. Brīvība - Свобода
2. Latvija - Латвия
3. Lāčplēsis - Лачплесис
4. Važu rāvēji - Срывающие оковы
5. Vaidelotis - Вайделотис
6. Uzraksts “Tēvzemei un brīvībai” - Надпись “Отечеству и свободе”
7. 1905 gads - 1905 год
8. Cīņa pret bermontiešiem uz dzelts tilta - Бой против бермонтцев на железном мосту
9. Tēvzemes sargi - Защитники отечества
10. Darbs - Труд
11. Gara darbinieki - Деятели духовной сферы
12. Gimene - Семья
13. Latvju strēlnieki - Латышские стрелки
14. Latvju tauta– dziedātāja - Латышский певческий народ

Brīvības pieminekļa skulptūras un bareljefi izkārtoti 13 Latvijas vēsturi un kultūru attēlojošās grupās.
Pieminekļa masīvs veidots no monolītām četrstūrainām formām, kas izkārtotas viena virs otras un virzienā uz augšu sašaurinās, pārejot obeliskā.

Pieminekļa aizmugures daļu apliec 1,8 metrus augstas sarkanā granīta kāpnes ar desmit pakāpieniem.
Kāpnes apņem trīs metrus biezas margas, uz kurām ir divi 1,7 metrus augsti un 4,5 metrus plati travertīna bareljefi — Latvju strēlnieki un Latvju tauta - dziedātāja

Vēl divi pakāpieni veido platformu, uz kuras piemineklis atrodas, tās diametrs ir 28 metri; pieminekļa priekšdaļā šī platforma veido nelielu taisnstūri, kuru izmanto ziedu nolikšanai un goda sardzei.

Pieminekļa pamatni veido divi sarkanā granīta bloki: apakšējais ir 3,5 metrus augsts, 9,2 metrus plats, 11 metrus garš un monolīts, bet augšējo, kurš ir 3,5 metrus augsts, 8,5 metrus plats un 10 metrus garš, rotā četras skulptūru grupas ar trim skulptūrām katrā grupā, kas atrodas ieapaļās nišās bloka stūros, savukārt tā malas klāj travertīna paneļi.

Uz viena no travertīna paneļiem pieminekļa priekšdaļā, starp skulptūru grupām Tēvzemes sargi (attēlo senlatviešu karavīru, kuram līdzās ceļos nometušies divi 20. gs. karavīri) un Darbs (attēlo zvejnieku un amatnieku, starp kuriem nostājies zemnieks, kurš tur rokā ar ozollapām rotātu izkapti, kas simbolizē spēku un vīrišķību), iekalts Kārļa Skalbes veltījums Tēvzemei un brīvībai

Uz sānu paneļiem ir divi bareljefi — 1905.gads (ataino 1905. gada revolūcijas notikumus) un Cīņa pret bermontiešiem uz Dzelzs tilta (attēlo kauju uz viena no Rīgas tiltiem). Pieminekļa aizmugures daļā atrodas vēl divas skulptūru grupas — Gara darbinieki un Ģimene (attēlo māti ar diviem bērniem).

Augstāk atrodas vēl viens, 6 metrus augsts un plats, un 7,5 metrus garš pelēkā granīta bloks, kuru aptver četras 5,5—6 metrus augstas skulptūru grupas: Latvija, Lāčplēsis, Važu rāvēji (attēlo trīs vīriešus, kas sakalti ķēdēs un cenšas tās pārraut) un Vaidelotis.

Virs šīs skulptūru joslas atrodas 19 metrus augsts travertīna obelisks, kurš lejasdaļā ir 2,5 metrus plats un 3 metrus garš.

Obeliska priekšējajā un aizmugurējajā daļā pieminekļa viduslīniju uzsver stikla josla.

Tā galā ir 9 metrus garš no vara veidots Brīvības tēls (jaunas sievietes, kura tur rokās trīs apzeltītas zvaigznes, kas simbolizē brīvību un Latvijas novadus, veidolā; arī tēla josta ir apzeltīta).

Viss piemineklis ir uzbūvēts ap dzelzsbetona rāmi, kas sākotnēji bija sastiprināts ar kaļķu javu un svina un bronzas kabeļiem.
Restaurācijas laikā daļa no šiem materiāliem aizstāta ar poliuretāna saistvielu.
Pieminekļa iekšpusē atrodas neliela tehniska telpa, kurā var iekļūt pa durvīm, kas atrodas pieminekļa aizmugurē.
Tajā atrodas elektroinstalācija, piekļuves vieta kanalizācijai un kāpnes, kas ved uz pieminekļa augšdaļu.(…)